Jsou pevně nacementované na vlastních zubech. Ošetřující lékař nejprve obrousí vaše zuby a na ty nasadí fixní náhradu zhotovenou v laboratoři. Korunka nahrazuje jeden zub a můstek více zubů.
Druhy zubních korunek
Celoplášťová kovová korunka je nejjednodušší typem korunky. Může být zhotovena z náhradního kovu nebo i ze zlata. Výhodou je životnost a nízká cena. Negativem je pak estetická stránka. Je vhodné je užít spíše v zadní části úst.
Pryskyřičná (plastová) korunka je jednou z nejužívanějších korunek, avšak nejedná se o trvalou korunku, ale pouze o provizorní náhradu. Výhodou této korunky je cena, ale velkým negativem je nízká životnost.
Fasetové korunky jsou známé i jako kombinované korunky, kdy jejich základní část je vyrobena z kovu a zbytek z estetického materiálu (plastu, kompozitu nebo keramiky)vybraného v odstínu zubů pacienta. Plast, kompozit jsou levnější variantou oproti metalokeramice.
Adhezivní můstky jsou zubní náhrady, které se zhotovují na minimálně nabroušené přirozené zuby pacienta. Můžeme je zhotovit při ztrátě jednoho až dvou zubů ve frontálním i postranním úseku chrupu. Konstrukce je tvořena kovovým třmenem nalepeným zezadu na zuby, který nese estetické fasety nahrazující ztracené zuby.
Fasetované pryskyřičné fixní náhrady
mají výhodu v nízké ceně, nevýhodami jsou nízké estetické vlastnosti, malá barevná škála a mechanická odolnost pryskyřice.
Fasetované fotokompozitní fixní náhrady
mají dobré estetické vlastnosti, větší barevná škála a stálost, dobrá mechanická odolnost fotokompozitního plastu.
Metalokeramická korunka
má mnoho výhod, včetně životnosti a estetiky. Představuje proto dnes standard mezi korunkami ve viditelné části chrupu.